שלח/י קורות חיים

שלח קורות חיים והגדל את הסיכויים שהם יגיעו למשרות המתאימות ביותר לכישורך

חפש/י משרה

שפת גוף בראיון עבודה

שפת גוף בראיונות עבודה כמפתח להצלחה. איך להעביר את המסר הנכון למראיינים דרך שפת הגוף בראיון עבודה? מודעות היא מילת המפתח להצלחה בראיון עבודה. חשוב מאוד להקפיד על מה שאומרים למראיין, כיצד עונים לשאלותיו וגם איך מעבירים את המידע. הגוף מלווה את המילים שנאמרות ומגלה הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים. צורת הישיבה, תנועות הידיים והדרך שבה מעבירים את המסר ותומכים בנאמר.

שפת גוף בראיון עבודה

שפת גוף בראיונות עבודה כמפתח להצלחה. איך להעביר את המסר הנכון למראיינים דרך שפת הגוף בראיון עבודה?

 מודעות היא מילת המפתח להצלחה בראיון עבודה. חשוב מאוד להקפיד על מה שאומרים למראיין, כיצד עונים לשאלותיו וגם איך מעבירים את המידע.
הגוף מלווה את המילים שנאמרות ומגלה הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים. צורת הישיבה, תנועות הידיים והדרך שבה מעבירים את המסר ותומכים בנאמר.
מראיינים כיום קשובים יותר מתמיד לשפת הגוף של המרואיינים, תוהים על מה מרמזת שפת הגוף (האם לחץ, בלבול, ביטחון עצמי וכדומה) ומסיקים על פי שפת הגוף על אופן הצגת הדברים בראיון.

חשוב מאוד לא להיות דומיננטיים יתר על מידה, אך גם לא לשדר חוסר עניין. איך משיגים את הרושם המבוקש? כדאי להתאמן על שפת גוף לפני ראיונות עבודה כסימולציה מול חברים או מול המראה ולהגיע לראיון עבודה מוכנים עד כמה שאפשר .

לפניכם טיפים לשפת גוף נכונה בראיונות עבודה:

הופעה:

מומלץ שההופעה כולה תהיה ראויה לראיון עבודה. חשוב להגיע בהופעה מכובדת: לבוש מגוהץ נקי וצנוע יחסית (למשל, חולצה מחויטת נקייה ומגוהצת, מכנסיים בצבע כהה, נעלים סגורות.
הימנעו מבגדים צמודים וחשופים העלולים לשדר פרובוקטיביות, הקפידו על מראה נקי. (נשים: העדיפו איפור עדין. גברים: הקפידו לבוא לראיון מגולחים ועם ניחוח נעים).


לחיצת יד :

חשוב לזכור שהמראיין הוא שמוביל את תהליך והתפתחות הראיון אי לכך גם בהקשר של שפת גוף והתנהגות יש לתת למראיין/ת להוביל את הדברים ולהגיב אליהם .
בתחילת ראיון נהוג לתת למראיין להגיש את ידו ללחיצת יד .במידה והוא לא עושה כך לא היינו ממליצות ליזום לחיצת יד. במידה והמראיין הגיש את ידו כדאי להשיב בלחיצת יד מלאה נחושה וללוותה במבט ישיר .


שימוש בידיים:


בניגוד לסברה הרווחת, דיבור עם ידיים בראיונות עבודה אינו פועל לרעתכם. ההפך הוא הנכון: הידיים מרחיבות את הדיבור ומבטאות מה שתרצו להעביר למראיין.
עם זאת, הקפידו שלא להשתמש בתנועות ידיים אגרסיביות מהירות מדי או מוגזמות .אל תשלבו ידיים, כדי לא לרמוז על התכנסות או אופי מופנם. שילוב ידיים על החזה מוביל לעיתים לתחושת התגוננות. הישיבה המומלצת הינה בה הידיים מונחות על הירכיים, שכן היא משדרת פתיחות ונינוחות. עם זאת, חשוב להימנע מלתופף עם הידיים סגורות על הברכיים ופשוט לפתוח את כפות הידיים ולא להזיזן יתר על המידה.

כיצד לשבת מול המראיין?


מומלץ לשבת זקוף, כשהגב צמוד למשענת הכסא והרגליים זו מול זו. הצמדת הגב לכסא חשובה, כיוון שישיבה על קצה הכסא מרמזת על חוסר סבלנות.
הימנעו ממנח ישיבה של רגל על רגל המביעה נוחות ותזזיתיות יתר עם הרגליים ועשויה להעיד על לחץ. אל תישענו קדימה או התקרבו לשולחן, למראיין כדי לא לשדר קירבה. מדובר בסיטואציה פורמאלית בה עליכם לשמור על התנהגות הולמת ולכבד את המרחב האישי של המראיין .

שומרים על קשר עין

העיניים הן ראי הנפש ולכן חשוב לשמור על קשר עין קבוע עם המראיין אך לא חודרני. התנהגו באופן טבעי בלי להשפיל מבט או להביט במראיין בצורה פולשנית מדי כדי לא לגרום לו חוסר נוחות, למשל, אל תביטו בו בעיניים חודרניות או נוקבות או תשוטטו בעיניכם על איברי גופו.
נסו להימנע ממצמוצים או שפשוף העין כדי שלא חלילה ליצור רושם שאתם משתעממים.

להגיב למראיין

שפת הגוף חשובה לדינאמיקה בראיון ביניכם לבין המראיין. כך למשל, כדי להראות למראיין שאתם קשובים אליו, בזמן שהוא מדבר או שואל שאלה, מומלץ לכופף מעט את הכתפיים לכיוון שלו ולרכון מעט קדימה כדי להראות לו שאתם מתרכזים במה שהוא אומר או שואל. אם ברצונכם לחזק את העובדה שאתם מאזינים למראיין, ניתן להנהן כהבעת הבנה ועניין.

תגובות לא מילוליות ולא רצוניות

חשוב לחייך בקונטקסט הנכון ולא להסתיר את הפה. עם זאת, אל תרבו בצחוק גדול או בחיוכים כדי לשמור על הרצינות הראויה למעמד הראיון. צחקוק חוזר יכול להעיד על עצבנות או רוח שטות.
אל תנשכו את השפה או תכווצו את השפתיים, אלה הם סימנים המעידים על מתח.